Järva- ja Viljandimaa valimisringkonnas on ülesseatud 9 erakonna nimekirjad ja 3 üksikkandidaati. Järvamaalaste valikus on põhitegijad (nt Kaia Iva, Tõnis Kõiv, Sven Mikser, Jaanus Marrandi, Kersti Sarapuu jne) jäänud paljuski samaks, ent on ka tugevaid uusi tegijaid (Enn Eesmaa, Jürgen Ligi).
Märkimisväärselt määrab kandidaadi Riigikogusse saamise ära tema paiknemine erakonna üldnimekirjas, ent siiski hääled saadakse ringkonnas ja ringkonnas toimub ka saadud häälte põhjal ümberreastumine kodanike eelistuste järgi. Mandaatide jaotamise kord jätab seega valijaile oluliselt määrata tulevast Riigikogu.
Ent keda meile erakondade ja üksikkandidaatidena välja pakutakse?
Rohelised on teinud nimekirjas tõsise puhastuse, ent arusaadav kah. Kandepinda pärast 2007.a Riigikogu valimisi too erakond Järvamaal ega Viljandimaal saavutanud pole, mistap tuleb jätkata inimeste vahetamist ja populaarsete poliitikaväliste inimeste sissetoomist. Esinumbrina on muusik Jaan Sööt, kellele järgnevad Ain Kuningas ja Ülle Kuldkepp. Järvakatel ja mulkidel paistab aega olevat, mistap Rohelised suure tõenäosusega Järva- ja Viljandimaa ringkonnast isiku- või ringkonnamandaati ei saa.
Sarnane saatus on ka Rahvaliidul, kes on kaotanud kõik eelmistel valimistel enamuse häältest toonud kandidaadid. Rahvaliidu Järva- ja Viljandimaa nimekirja juhib ettevõtja Valdeko Kalma ja talle järgnevad partei noorteühenduse juht Monika Kuzmina ja külaliikumise aktivist Enn Sarv.
Isamaa ja Res Publica Liidu nimekiri on jäänud tuumikus samaks ning ka sel korral on esinumbriks praegune põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder. Talle järgnevad Riigikogu liige Kaia Iva ning Paide linnavolinik ja endine riigikogulane Andres Jalak. Kandideerimas on ka Albu vallavanem Kaljo Kerstmik, ent sellest on loobunud Imavere vallajuht Jüri Ellram.
Riigikogusse saamises on suhteliselt kindel võit Seederil ja Ival.
Sotsiaaldemokraadid jätkavad ka sel korral Sven Mikseriga, kellele järgnevad Viljandi linnavalitsuse sotsiaalameti juhataja Helmen Kütt ja Riigikogu maaelukomisjoni liige Jaanus Marrandi. Riigikogus on sees uue alguse juhina Sven Mikser juba erakonna nimekirja esimikuks olemise pärast. Oleneb nüüd ringkonnas kokku saadavaist häältest, ent ka Helmen Kütil ja Marrandil on suured võimalused.
Reformierakonna nimekiri Järva- ja Viljandimaa ringkonnas on vähim muutunud, ent tavapäraselt on sissetoodud esinumber, kelleks sel korral on praegune rahandusminister Jürgen Ligi. Talle järgnevad riigikogulased Peep Aru ja Tõnis Kõiv. Kõigi kolme puhul, arvestades paiknemist erakonna nimekirjas, võime kindel olla, et suure tõenäosusega näeme neid ka järgmises Riigikogus.
Keskerakond on sel korral järginud Reformierakonna eeskuju esinumbri eksportimisel ja toonud selleks Enn Eesmaa, kes profiililt küll on pigem sotside Järva-Viljandimaa esinumbri ja erakonna esimehe Sven Mikseriga - mõlemad on Riigikogus väliskomisjonis. Keskerakonna nimekirjas on teisel kohal (nagu ka 2007.a) praegune Paide linnapea Kersti Sarapuu. Kolmandaks on tõusnud erakonna peasekretär Priit Toobal (2007.a viiendana). 2007.a nimkirja juht Jaak Aab on aga sel korral osutunud ankrumeheks. Riigikogusse aitab ringkonna valijaskond tõenäoliselt, lähtudes võimalikust toetusest ja asukohast erakonna nimekirjades Eesmaal (ringkonnamandaat) ja Toobalil (üleriigiline kompensatsioon), aga pole lootusetu ka Kersti Sarapuu (ringkonnamandaat).
Rebimine valimisvõidu pärast läheb seega käima nelja populaarsema erakonna vahel. Roheliste, Vene Erakond Eestis, Iseseisvuspartei, Rahvaliidu, kristlike demokraatide ning üksikkandidaatide võimalused saada esindatud Riigikogus tulenevalt äärmiselt väiksest toetusest on pea olematud.