pühapäev, 27. juuni 2010

Mis sul viga on "Käi Perse"?

Kuulus manifestlik monoloog "Käi Perse" oma iroonilises ent harivas toonis võtab kokku paljude eestimaalaste kriitika, tusa aga ka ootuse Eesti poliitikale ja ühiskonnale.

Ma tahan, ma nõuan, see mina siin, tähendab osakest rahvast, pisikest küll, kuid siiski osakest...

Käi perse Keskerakond, käi perse Keskerakond, et sulle ei meeldi, et minu lapsed õues liivakastis mängivad, ja tagaajamist ja kulli, sest meil on Nõmmel suur aed
ja sina Keskerakond tõstsid selle eest meil maamaksu viiekordseks.

Me ei ole kapitalistid; elame seal naise vanaema juures, ja meil ei ole raha, et seda maamaksu tasuda ja ma ei tea kuidas ma seda oma naisele ütlen...

Käige perse kõik kuradi lollid maainimesed, kes te arvate, et Laar keeras kõik perse
kes te annate oma hääle Arnold Rüütlile, kes ’88 ütles: mingit tagasiteed kodaniku eesti vabariigi juurde ei ole ega saagi olla...

Käige perse raisk, käige perse kõik marurahvuslased, käige perse kõik erakondade noorliikmed, käige perse netikommentaatorid. Andke mulle tagasi see lootus, et Eesti on normaalne väike riik, kus inimsuhted ei piirdu sõnadega.

Käi perse, käi perse, kuradi Ivo Rull. Käige perse kõik kuradi suhtekorraldajad, kes te olete aastaid kõigile poliitikutele perse pugenud, maailmavaatest sõltumata aidanud neil teha seda, mille vastu te ise kusagil sügaval oma südames võitlete, ja siis te ütlete neile kes tahavad midagi muuta, et teil pole lootustki.

Käi perse ka sina kuradi venelane, et sa oled pätt, et sa oled kurjategija, käi perse selle eest, et sinu maitse interjööride ja muu elukeskkonna suhtes on kurat lihtsalt ilge, et sest need kuradi ühetoalised Lasnamäe korterid, need on kurat, need näevad õudsed välja ja üldse mitte neofunk.

Käi perse selle eest, et ma ei oska vene keelt, et ma ei saa sinuga suhelda ja selle eest, et ma saan aru, et sa oled inimene, et peaksime hästi läbi saama, et ma tunnen süümepiinu, et ma ei suuda sinu suhtes olla, tolerantne ja empaatiavõimeline kui ma näen sind McDonaldsi leti taga: один cheesburger пожалуйста.

Käige perse kõik kuradi intellektuaalid, kes te teate juba kõike olete nii kuradi skeptilised, et ükski süstal ei lähe teile enam naha vahele, ja ma ei tea kuida sinu ees mitte lolliks jääda, sest sinu ees jäävad niikuinii kõik lolliks.

Käige perse kõik teisejärgulised romaanikirjanikud, akvarellimaalijad, käige perse, sest te arvate, et olete paremad kui kõik teised kastid ühiskonnas, ja et te arvate et poliitika on räpane. Kas Lennart Meri oli räpane?!

Käige perse noorsugu, käige perse te kuradi noored munninäod, kes te suudate mõelda ainult iseenda peale, pole ühiskonda viimase 20 aasta jooksul mitte ühtegi muutust kaasa toonud...

Käige perse, et te tahate välismaale ära minna, ei taha mitte kunagi enam siia tagasi tulla, käige perse eriti selle eest, et teie mõte ei suuda kesta üle viie sekundi. Minge perse, kuradi persekukkunud noored vitud, raisk. Te, sa peaksid olema noor, sa peaksid olema vihane. Vihane!

Aga kurat, sa oled sama kuulekas nagu sinu ema ja isa, kes ei lähe tänavale, kes ei astu ametiühingutesse, kes, kurat, ei ütle oma arvamust välja, nikutab kurat oma porganidipeenra vahel kurat linnalähedases suvilas - oleks ainult, et täna head ilma hoiaks.

Käi perse Reformierakond, mine tõsiselt perse, et sa tõstsid minu lapse mähkmete käibemaksu 20 peale, aga jätsid ajalehtede oma 9 peale, kuigi seal on sitta sada korda rohkem.

Käi perse kuradi pensionär, et sa mu 4 aastasele pojale ei paku bussis istet kuigi me tuleme hambaarsti juurest. ja ta vaeseke nutab.

Käi perse sa ignorandist koristaja, kes sa tuled pärast etendust lava koristama ja vaatad Ansipi pilti ja küsid miks meil presidendi foto on seina peal. Raisk selle pärast sa oledki koristaja, et sa ei tee vahet Ansipil ja Ilvesel, et sa kurat ei loe luulet, et sa ei tee vahet Jinil ja Jangil, et sa ei tea kus on Sirbi toimetus, et sul on jummalast pohhui Eesti Vabariigi välispoliitikast, et sind ei koti Tiibeti inimesed, kurat. Et sa ei tea mis asi on populism, et sa ei taha olla lojaalne meie vabariigile...

Käi perse Savisaar, et sa oled vanaisa, aga sa ei tegele oma lastelastega, vaid nussid inimesi hommikust õhtuni näkku.

Käige perse, kõik kuradi lollid, rumalad, harimatud, ülbed, ahned, vingus nägudega munnid, kelle jaoks demokraatia ongi mõeldud.

Käi perse ka sina Andres Mähar, et sa oled juba, et sa oled 32 aastat vana, et sa võtad seda kõike nii südamesse, ja käi perse eriti selle eest, et sa usud, et sa vähemasti loodad, et see kuradi türa homo sapiens, suudab vaadata oma ninaesisest natukene kaugemale.

Käige perse, käige perse, käige kõik perse, kellel on ükskõik ja kes te arvate, et meil pole tõsi taga.


Aga kuniks Eesti inimene ei hakka oma saadikutele kohalikes volikogudes ja Riigikogus ütlema, mida tuleb teha ja mis on sobimatu, seniks on sellised monoloogid meile vaid hetkeliseks lohutuseks. Või on järgmised korrad teisiti? Saab meil olema tõsi taga?

teisipäev, 15. juuni 2010

Erakonda kuulumise, sealt lahkumise või selle vahetamise õigustus

Esmaspäeval toimunud noorte osaluskohviku avasõnades kutsus Praxise juht Ain Aaviksoo noori olema ühiskondlikult aktiivsed ja soovi korral liituma selleks erakondade või nende noortekogudega. Lisades, et sealt hiljem lahkumine ja uue erakonna valimine ei tohiks olla automaatselt taunitav kui see põhineb maailmavaatelisele selgusele jõudmisel.

Selle juures jäägu igaühe vastutuses oma samme põhjendada ja süüks sellest hoiduda. - põhjused olid, on ja jäävad isiklikku laadi. Ja igakordne tõdemus on see, et parteivahetus toimub erakondliku võitluse pinnal ning sealt lahkumine enne või pärast võitlust.

Minu hakkasin Rahvaliidust lahku kasvama 2009.a suvest ning lahkumisavalduse esitasin septembris. Seega piisavalt enne suurt võitlust ja lahkumisi - mitte et ma kardaks võitlust, vaid pigem tunnetasin selle mõttetust.


neljapäev, 10. juuni 2010

Kas poliitiline vastutus on dialoog ühiskonnaga või kommunikatiivne asendustegevus?

"Kui erafirma töötaja oma käitumisega kahju tekitab, siis ta vastutab, poliitiline vastutus on aga nagu suits, mis kaob kuhugi."

Andrus Saar (08. juuni 2001.a)


Nüüd siis on seatud üles võllapuu Aaviksoole. Hea on see, et ta ise haaras PR-härjal sarvist ja tegi blogis kande. Sellele sai ta vastuse Daniel Vaarikult, millest kasvas omakorda välja väike dialoog, kusjuures märgilise tähendusena pani Aaviksoo Vaarikule tiitliks "oponent". Jäägu aga too tiitel praegu iseasjaks.


Poliitvastutust - poliitiku reaktsioon või algatus?

Lauri Tankler on tabavalt tõdenud oma bakalaureuse töös "Poliitilise vastutuse konstrueerimine meedias kolme poliitilise skandaali näitel", et poliitikute puhul "vastutust hakatakse nõudma siis, kui lubadused ja tegevused ei ole kooskõlas."

Aga, kuhu jääb vastutustunne? Kas ilma välise sunnita poliitik vastutusest ei räägi ega seda ei näe? Avalikus dialoogis võib tuvastada ministri reaktsiooni nõudmistele või näiteks ka möödavastamist.

Aga võib näha ka ministri algatust määratleda poliitilise vastutuse sisu ja enda näitel sellele avalikkuse ootusele vastavat kinnitust andmas.


Kes kuidas lahkus või mitte

Kultuuriminister Signe Kivi lahkus kuna asutuse juht, milles tema ministrina nõukogu esimeheks oli, pani raha kõrvale.

Põllumajandusminister Tiit Tamsaar lahkus kuna asutuse, milles tema ministrivalitsemisalas oli, varades tuvastati tõsiseid puudujääke.

Majandusminister Meelis Atonen astus tagasi... Aga miks? See vast üks imelikumaid tagasiastumisi: et jäi alla transpordidotatsioonide läbirääkimises Saaremaa Laevakompaniile (sic!).

Põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder maksis endale kaks korda lisatasu. PÕhjendas tegu maksmise hetkel kehtinud eeskirja võimalustega, ega kaalunudki ametist taandumist.

Keskkonnaminister Jaanus Tamkivi suutis metsaseaduse ümber tekitada sellised skandaalide puntrad, et lõpuks ei saanud keegi enam aru ega tahtnud sellega tegelda.

Keskkonnaminister Villu Reiljan astus maadevahetuse skandaali tõttu tagasi, aga potsatas turvaliselt Riigikogusse.

Jaak Aaviksoo vastutuses on olnud Vabadussamba korrektne valmimine - probleeme on olnud alates samba konkursist kuni tehniliste lahenduste ja nende puudulikkuseni. Kordi, mil eksperdid on sammast kaemas käinud, ei jõua loendada. Kordi, mil on lubatud lõplikku paranemist, on samuti.


Poliitilise vastutuse tähendusest

Mida aga poliitiline vastutus tähendab? Selge, et see tipneb kas tagasiastumise või sellest loobumisega.

Signe Kivi määratles poliitilist vastutust avaliku võimu usalduse kaudu: "Toimunu on mind sügavalt vapustanud ja mul on raske väljendada oma kurbust selle üle, et Eesti kultuuri jaoks niivõrd olulise institutsiooni usaldusväärsus on saanud hävitava hoobi." (15.08.2002). Seega, minister astub tagasi, et hoida või taastada usaldust, mis ei lähtu temast aga on mõjutatud tema käitumisest.

Tiit Tammsaar, aga (ühiskondlike) probleeme lahendava valitsemise kaudu: "Igal ministril on alati nii sisuline kui poliitiline vastutus. Sisuline vastutus on see, et ministeeriumi haldusalas ilmnevad probleemid saaksid võimalikult kiiresti lahendatud." (18.03.2004). Seega, minister astub tagasi, et usaldust ohtu seadev probleem saaks kiiresti lahendatud.


Tulles tagasi Andrus Saare tsitaadi juurde on poliiitiline vastutus küsimus ausast dialoogist - venitamine, valetamine või kõrvalesuunamine annab sellele aga uue ja tagasiastumist või Pyrrhose võitu vältimatuks tegeva dimensiooni.