neljapäev, 28. mai 2009

Kas IRL volikogu tahab Laari umbusaldada?

Koalitsioonilepe on tekstina koos, läbinud ka erakondade juhatused ning ees ootab kinnitamine erakondade volikogudes.

Tavapäraselt on koalitsioonileppe kinnitamine volikogus võrreldav välisleppe ratifitseerimisega Riigikogus. Seega üldiselt Valitsuse poolt esitatud lepingut ei lükata tagasi - see oleks vastasel korral Valitsuse poolt korraldatud läbirääkimiste tulemuse hindamist mitterahuldavaks.

Laar ütles neljapäeva õhtul pärast koalitsioonikõneluste lõppu BNS-ile, et volikogu ootab ees väga-väga tõsine arutelu ja väga raske otsus. "Milline see otsus tuleb, seda ma praegu ütelda ei oska, ei saa ega kavatsegi," lausus ta, lisades, et kindlasti on seetõttu vara väita, nagu oleks uus koalitsioon juba loodud. (BNS)

Kas tõesti on IRL volikogus tiib, kes kaalub sisuliselt Mart Laari ja IRL koalitsioonikõneluste delegatsiooni tegevust umbusaldada? Pigem mitte.

Teada on, et IRL sees on vastasseisu koalitsiooni koosseisule, ent kas see õigustab viivitust raskel ajal õigete otsuste tegemises?

reede, 22. mai 2009

Mida on Rahvaliidul valitsuses asja?

Esmaspäev saab olema otsustav päev, nagu on olnud kõik päevad viimase nädala jooksul. Vähemalt poliitilises retoorikas.

Postimees on juba kaardistanud Rahvaliidu volikogu meelsust, ent ilma selge tulemuseta. Fakt, et suur osa erakonna volikogu liikmetest seab valitsusse minekule tingimusi, ei tohiks samuti olla üllatuseks. Ma tõesti tahaks näha toda volinikku, kes kinnisilmi Stenbocki poole ruttaks.


II lisaeelarve eelnõu - kas surnud koalitsiooni haisev laip või värske liha heaks grilliks?

Selge on see, et läbirääkimistel ei saa üle ega ümber juba riigikogule esitatud ning senini ja Pihli lubadusel ka riigikogus sotsiaaldemokraatide toetust nautiv riigi II lisaeelarve. Tudengiliit on juba väljendanud vastumeelsust plaanitavate kõrghariduskärbete vastu.

Kas Rahvaliit suudab kõrghariduskärbetest (osaliselt) hoidumiseks alternatiive pakkuda, näitab esmalt tulev volikogu ja sellele võimalusel järgnevad kõnelused. Pensionite ja peretoetuste vähendamise kava on esialgu peatatud.


Kärpeid ilma maksutõusuta ei tule!

See põhimõte saab tõenäoliselt valitsuse suurimaks väljakutseks.
IRL-l ja Reformierakonnal ei ole lihtsalt muid valikuid:

- riigirahanduslikult: haridus, ühistransport, pensionid ja toetused ning eurorahad: nende teenuste osutamine ei saa ilma maksutõusuta tänasel tasemel järgmisel aastal säilida.
- samuti ei ole võtta ka neid poliitilisi jõude, kes pelgalt kärbetega nõustuksid.


Mida on Rahvaliidul valitsuses asja? Ikka tasakaalustajaks olemist. Kas tuleb Tasakaalu Liit, oleneb järgmisest nädalast.

neljapäev, 14. mai 2009

Kas sina juba annetasid riigieelarvesse?

Tänases Foorumi saates näitas Mart Laar, et huumor pole temast minetunud.
Kesk majanduskriisi, tööpuudust ja perede toimetulekuraskusi võtab ta lahti kohvri rahaga, mida parteid tema arvates võiksid kokku hoida. Nalja palju, aga tööpuudust sama, SKP langus kah jätkumas.

KAS SEE SIIS ONGI UUS RIIGIEELARVE KOOSTAMISE PÕHIMÕTE?

Et igaüks annetagu nüüd raskel ajal riigile? Mind võib süüdistada nüüd konservatiivsuses, ent riik peaks ikka toimima maksulaekumistel. Maksudega ei mängita ja neid ei mõnitata ka annetuste ralliga.

Ja erakondade avalikust eelarvestfinantseerimine. Hea küll, kärpigem seda siis 10 protsenti ning vaadakem siis erakondade rahastamist kompleksselt, et mitte pelk kriips igaühelt vaid kogu süsteemi ikka ümber. Näiteks 1/3 jagatakse solidaarselt kõigi riigikogus esindatud parteide vahel, teine kolmandik nende, kes kohalikes omavalitsustes ning kolmas kõigi vahel.

reede, 8. mai 2009

Jaan Kundla soovib regionaalministriks

Kuigi koalitsioon veel püsib ja seda ka osapoolte kaklusega, on tapmata karu naha jagamine käimas.

Fraktsioonitu saadik Jaan Kundla on Järva Teatajas tõstetud juba kaalukeele rolli ning sellest haaratuna on ka Kundla isegi väljendanud soovi olla 4 jõuks koalitsioonis ning vajadusel valmidust asuda täitma ka regionaalministri ametiposti.

Huvitav on see, et Kundla soovib olla neljandaks jõuks koalitsioonis, ent millises parteide kombinatsioonis oleks teda tarvis?

31 - Reformierakond
28 - Keskerakond
19 - IRL
10 - sotsid
6 - Rahvaliit
6 - rohelised

Kerge rehkendus ja vastus:

4-ks pole Kundlat enamuse saavutamiseks üheski koalitsioonis tarvis!



Aga minimaalse enamuse saavutamiseks Riigikogus oleks teda tarvis kas:

- Vasak-tsentristlikus liidus (50) Keskerakonna, sotside, Rahvaliidu ja roheliste vahel
- Parempoolses liidus (50) Reformierakonna ja IRL vahel


Võib-olla ehk just viimase kombinatsiooni valguses saab selgemaks Kundla tänase blogikande roll - survestada sotse, et kui te ei ole vakka, siis võtame Kundla kampa.

esmaspäev, 4. mai 2009

MIks Samost ja Nõlvak ei mõista üksteist?

Kui lugeda neid sadu arvamusi, mis on avaldatud seos Minu Eesti mõttetalgutega, siis jääb esmapilgul järeldada vaid seda, et eelmisel aastal ei mõelnud me üldse mida me teeme.

Jon kirjutab Praxise blogis minu arvates vähestena võrdleva analüüsi aspektist tuues võrdluse Suur-Britanniaga. Täiesti nõus, et meie kodanikualgatus ja vabatahtliku töö tava on teistsugune võrdluses enamike Euroopa maadega. Aga see ei tähenda, et need inimesed, kes ei käinud talgutel, oleks arad ja mõistmatud.

Raineri väited, et need, kes ei osalenud, suure tõenäosusega ei julgenud ega teadnud asjast, on äärmiselt solvavad, ent ehk viitavad hoopis Raineri enda esmastele emotsioonidele. Tema tänane tõdemus, et võinuks hoopis talgutada juba veebruaris, on objektiivsem järeldus toimunust ja edasisest.

Ma olen kindlasti mõttetalgute toetaja. Neist on ainult kasu, ent nood inimesed, kes kasutasid seda areeniks riigi ja poliitikute ründamiseks ning oma sõnavõttudes tekitasid sotsiaalset survet tehes niimoodi osavõttu quasi-kohustuslikuks, on teinud kõigile karuteene. Sisult vabatahtliku tegevuse kohustuslikult tegemine on omane ikka autoritaarse ja totalitaarse riigikorraldusega ühiskonnale.

Absurdsuse tipuks on väide, et need kes ei osalenud olgu vait - kuidagi ei lähe see kokku kodanikuühiskonna ja seda iseloomustava sõnavabaduse ja arvamuste paljususega.

Samostile väitele vastanuksin ma sama lustakalt nagu Rainer vastas Kesknädalale: Anvar, metsas käisime ju mullu!